Jak nauczyć dziecko literek?

Jak nauczyć dziecko literek?

Jak nauczyć dziecko literek?

Aby móc sprawnie funkcjonować w dzisiejszym świecie, znajomość alfabetu jest niezbędna - wie o tym każdy dorosły. Naukę literek warto zacząć jak najwcześniej. Tylko jak się do tego zabrać? W jaki sposób pokazać naszym pociechom, że te magiczne wzorki coś znaczą, i że po ich zestawieniu zamieniają się w słowa?

Przede wszystkim ważne jest aby pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i  danym momencie może bardziej interesować się inną dziedziną. Dajmy mu na to przestrzeń. Postarajmy się dostosować tempo i sposób nauki do potrzeb dziecka, tak aby nie zrazić go zbyt dużymi wymaganiami.

Od czego zacząć naukę literek?

Ważne jest aby naukę literek wprowadzać stopniowo - literka po literce, tak by młody umysł zdążył przyswoić nową wiedzę. Dobrze jest również zadbać o to, aby nowe treści były przekazywane w sposób interesujący i angażujący - to zdecydowanie ułatwia i umila proces zapamiętywania.

Sprawdzonym sposobem na naukę literek jest organizowanie tygodni tematycznych. Na początku warto jest przygotować planszę przedstawiającą nową literkę. Omawianą literę można wykonać samemu lub wykorzystać do tego nasze Puzzle magnetyczne – Literki. Dodatkowo na planszy dobrze jest umieścić przykłady przedmiotów, których nazwa zaczyna się od tej właśnie litery. Możemy też przygotować małe karteczki z daną literką i w ramach zabawy chodzić po domu w poszukiwaniu przedmiotów, których nazwa zaczyna się od tej literki, a gdy takie rzeczy znajdziemy - przyklejać do nich karteczkę.  Gotową planszę  zostawiamy w widocznym miejscu, tak aby zawsze była w polu widzenia, nawet podczas innych zabaw. 

Dobrą pomocą do utrwalania znajomości literek jest edukacyjna gra memory - Literki Małe i Duże. Gra w czytelny sposób przedstawia i łączy odpowiadające sobie litery drukowane i pisane, ćwicząc przy tym koncentrację i pamięć.

Kolejną znakomitą pomocą do zaprzyjaźnienia się z literkami jest zestaw suchościeralnych tablic Piszę i Zmazuję - Litery. Na kartach pod ilustracją przedmiotu zaczynającego się na daną literkę, dziecko ma za zadanie narysować po śladzie kształt litery drukowanej i pisanej. 

W wyżej wspomnianej aktywizującej metodzie nauki literek, świetnie sprawdzą się też ZnikopisZnikopis Elektroniczny. Możemy na nim wspólnie z dzieckiem pisać i zmazywać znaki alfabetu, jak również rysować odpowiadające im ilustracje.

A co z nauką kolejności liter w alfabecie? 

Aby ułatwić jej zapamiętywanie, możemy wykorzystać piosenki edukacyjne, stworzone właśnie w tym celu. Na pomoc przychodzi nam również układanka Alfabetowe Puzzle w stylu Montessori, przy użyciu której dodatkowo możemy wprowadzić pojęcie samogłosek (elementy niebieskie) i spółgłosek (elementy czerwone).

Gdy dziecko już pozna pojedyncze litery, możemy powoli przejść do prawdziwej magii - składania ich w proste słowa. Tutaj świetnie sprawdzi się polska gra edukacyjna Literka do literki. Gra polega na tym by składając tytułową literkę do literki, podpisać 35 ilustracji.

Ciekawą propozycją na składanie pierwszych wyrazów jest także Alfabet do nawlekania. Z drewnianych kostek możemy ułożyć pierwsze słowa jak na przykład Mama czy Tata i dać je w prezencie ukochanym osobom - satysfakcja gwarantowana!

 

Znam już literki - co dalej?

Kolejnym krokiem prowadzącym nasze pociechy od nauki literek do czytania jest składanie liter w sylaby, a sylab w wyrazy. Także tutaj mamy dla Państwa propozycje pomocy edukacyjnych, dzięki którym nauka przyjmie postać miło spędzonego czasu. (Układam i Czytam , Sylaby Puzzle i Sylaby do Zabawy).

Co jest najważniejsze w nauce literek?

Pamiętajmy przede wszystkim, że każdy młody umysł rozwija się w swoim tempie - dajmy mu na to czas. Gdy zainteresowanie alfabetem wyjdzie od dziecka, o wiele szybciej i łatwiej przyjdzie mu proces nauki.  

I najważniejsze - najlepszą metodą na zainteresowanie dziecka światem literek jest codzienne wspólne czytanie. Podczas niego dziecko może śledzić czytany przez rodzica tekst, wspólnie możecie przyglądać się poszczególnym literom czy słowom, ćwiczyć wyobraźnię ale przede wszystkim spędzać razem czas, być blisko i umacniać więzi.

Po więcej inspiracji zapraszamy na naszą stronę nauka pisania i czytania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl