Integracja Sensoryczna - zmysł dotyku

Integracja Sensoryczna - zmysł dotyku

Zmysł dotyku jest w chwili narodzin jedną z najbardziej rozwiniętych zdolności. Już zarodek w wieku pięciu i pół tygodnia po zapłodnieniu czuje dotyk wokół warg czy nosa, później ta wrażliwość na dotyk rozszerza się na całe ciało (12 tydzień). Natomiast ze względu na drogę, którą dziecko ma przebyć w czasie porodu, niewrażliwe pozostają tylko wierzch i tył główki.

Mimo, że dotyk zaczyna się rozwijać tak wcześnie to jednak całkowitą dojrzałość osiągnie dopiero ok. 6 roku życia.

Odczuwanie dotyku, ciepła, zimna czy bólu zaczyna się w skórze, gdzie znajdują się receptory wychwytujące poszczególne rodzaje tych bodźców. Natomiast czucie głębokie, opiera się na informacjach dostarczanych przez receptory umiejscowione w skórze oraz w mięśniach i stawach, pozwalających mózgowi orientować się, gdzie znajdują się nasze poszczególne części ciała.

Mimo, że lekki dotyk może być przyjemny dla niektórych dzieci, to częściej wywołuje negatywne reakcje niż mocne głaskanie, nawet z naciskiem, które dla wielu dzieci daje efekt bardziej wyciszający. W obrębie dłoni, twarzy oraz stóp znajduje się największa ilość receptorów czuciowych i dlatego te części ciała najlepiej rozróżniają fakturę czy temperaturę. Okolice te są zazwyczaj najbardziej wrażliwe. Z tego powodu lekki dotyk może wywoływać szczególną irytację. Na przykład dziecko może lubić mocne masowanie/ugniatanie pleców a nie tolerować obcinania paznokci.

Nadwrażliwość dotykowa dotyczy dzieci dla których doznania dotykowe są bardziej intensywne, czasem nawet na granicy bólu. W takiej sytuacji dzieci często unikają dotykania specyficznych faktur: gumy, delikatnego pierza czy zabawy plasteliną / piaskiem. Niektóre dzieci mogą mieć nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej, co często skutkuje problemem z jedzeniem (głównie chodzi o konsystencję, lepkość itp).

Problemem też może być obniżowa wrażliwość dotykowa w takiej systuacji dzieci często szukają nowych bodźców: pocieranie/ głaskanie / skubanie różnych partii twarzy, uderzanie się (odpychanie się od ściany), tendencja do zdejmowania ubrania/butów.

m.in na podstawie książki: Lise Eliot „co tam się dzieje?” wyd. Media Rodzina 2010

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl