Integracja Sensoryczna

Integracja Sensoryczna

Integracja sensoryczna jest to działanie naszego układu nerwowego polegające na zbieraniu, organizowaniu i interpretowaniu  różnych informacji ze świata nas otaczającego – za pośrednictwem naszych zmysłów: dotyku, węchu, smaku, wzroku, słuchu oraz (ogólnie mówiąc) ruchu.

W procesie poznawczym pewne bodźce zostają odebrane za pomocą różnych receptorów i przekazane do mózgu. Integracja sensoryczna umożliwia nam uświadomienie sobie tego, co się wokół nas dzieje. Jest absolutną podstawą naszej zdolności uczenia się – dzięki niej możemy zdobywać nowe dane, porównywać je z podobnymi, już posiadanymi i będącymi wynikiem poprzednich doświadczeń, a w konsekwencji - ustosunkowywać się do tych danych i odpowiednio regulować nasze zachowanie.

Na przykład: dzięki naszym uszom odbieramy dźwięki takie jak szczekanie psa. Dźwięki te są interpretowane przez mózg, tzn. zostają zidentyfikowane jako odgłosy wydawane przez takie, a nie inne, zwierzę, będące blisko nas bądź daleko, duże lub małe (możemy się domyślać). Są także porównywane ze wspomnieniami innych, podobnych dźwięków, a wynik takiego porównania determinuje naszą reakcję względem tych wrażeń: jeżeli ugryzł nas kiedyś pies możemy odczuć strach i chęć ucieczki, ale jeżeli mieliśmy psa w dzieciństwie, to może nas ogarnąć przyjemne uczucie nostalgii lub uczucie tęsknoty za domem rodzinnym.

Integracja sensoryczna zaczyna się już w łonie matki, a w okresie wczesnego dzieciństwa jej rozwój jest zintensyfikowany. Pod względem doznań zmysłowych kilka pierwszych lat życia człowieka jest niezwykle istotnych – udoskonalanie się w tym czasie integracji sensorycznej odbywa się poprzez codzienne, typowe dziecięce zajęcia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl